strona główna mapa strony kontakt
Siecioholizm
Co to jest siecioholizm

Ten rodzaj uzależnienia staje się coraz powszechniejszy i najprawdopodobniej jest tylko kwestią czasu oficjalne sklasyfikowanie uzależnienia od internetu (siecioholizmu) jako jednostki chorobowej. Z badań przeprowadzonych przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne wynika, że około 6% osób korzystających z internetu jest od niego uzależnionych, a ok. 30% traktuje go jako sposób na ucieczkę od rzeczywistości. Uzależnienie od internetu prowadzi do izolacji społecznej, ponieważ osoby nim dotknięte spędzają mniej czasu z realnymi ludźmi niż z komputerem. Osoby te przeżywają często poważne problemy małżeńskie i rodzinne.

Wyróżnia się pięć podtypów uzależnienia związanego z internetem:

1. erotomanię internetową;
2. socjomanię internetową, czyli uzależnienie od internetowych kontaktów społecznych;
3. uzależnienie od sieci internetowej;
4. przeciążenie informacyjne, czyli przymus pobierania informacji;
5. uzależnienie od komputera.

Podstawowym objawem uzależnienia jest spędzanie w internecie coraz więcej czasu, a jednocześnie używanie tej rozrywki w celu nagradzania siebie, odprężenia się, "odreagowania", czy ucieczki od codzienności. Do tego dołączają się rosnące koszta połączeń internetowych oraz związane z nimi kłopoty finansowe, a także współistniejące problemy rodzinne, zawodowe i inne. Uzależnienie przychodzi wtedy, gdy korzystanie z internetu zaczyna przeszkadzać, a nie pomagać w pracy, nauce czy życiu osobistym. Gdy straty w sumie przewyższają korzyści.


Do objawów przemawiających za uzależnieniem od internetu należy zaliczyć:

• spędzanie w sieci internetowej coraz większej ilości czasu kosztem innych dotychczasowych zainteresowań;
• zaniedbywanie obowiązków rodzinnych czy zawodowych (szkolnych) w związku z używaniem internetu;
• pojawianie się konfliktów rodzinnych w związku z internetem;
• kłamanie odnośnie ilości czasu spędzonego w internecie;
• podejmowanie prób kontrolowania czasu spędzanego w internecie;
• przeznaczanie coraz większej ilości pieniędzy na rachunki za korzystanie z internetu oraz zakup sprzętu komputerowego związanego z korzystaniem z sieci; (oprogramowania, akcesoriów czy książek i czasopism o internecie);
• reagowanie rozdrażnieniem czy nawet agresją w sytuacjach, kiedy korzystanie z internetu jest utrudnione bądź niemożliwe.

Czy jesteś uzależniony?

Uzależnienie od internetu można rozpoznać wówczas, kiedy w okresie ostatniego roku stwierdzono obecność co najmniej trzech objawów z poniższej listy:

1. silną potrzebę lub poczucie przymusu korzystania z internetu;
2. utrata kontroli nad powstrzymywaniem się od korzystania z internetu oraz nad długością spędzania czasu w internecie;
3. występowanie, przy próbach przerwania lub ograniczenia korzystania z internetu, niepokoju, rozdrażnienia czy gorszego samopoczucia oraz ustępowanie tych stanów z chwilą powrotu do komputera;
4. spędzanie coraz większej ilości czasu w internecie w celu uzyskania zadowolenia czy dobrego samopoczucia, które poprzednio osiągane było w znacznie krótszym czasie;
5. postępujące zaniedbywanie alternatywnych źródeł przyjemności lub dotychczasowych zainteresowań na rzecz internetu;
6. korzystanie z internetu pomimo szkodliwych następstw (fizycznych, psychicznych i społecznych), o których wiadomo, że mają związek ze spędzaniem czasu w internecie.

Jak wyjść z uzależnienia od internetu?

• Jeśli komputer ma wpływ zupełnie niszczący życie, to należy go "odstawić". Dotyczy to również tych osób dla których komputer jest narzędziem pracy. Mówienie, że nie ma żadnej dobrej pracy, którą można wykonywać bez komputera, jest dużą przesadą. Podobnie jak barman, pracownik gorzelni lub przedstawiciel firmy, którzy stali się alkoholikami na skutek specyficznych okoliczności związanych z pracą zawodową muszą znaleźć nową pracę lub zmienić zawód. Życie to umiejętność dokonywania wyborów.
• W przypadku internetu mamy do czynienia z potrzebą komunikacji i informacji, które są jednymi z najważniejszych potrzeb człowieka. Nie chodzi więc o ich wyeliminowanie, ale o znalezienie innych sposobów ich zaspokajania. Pierwszym zadaniem stojącym przed osobą, która uważa, że komputer odgrywa zbyt dużą rolę w jej życiu, jest wybranie jednego dnia w tygodniu, w którym komputer będzie wyłączony. W zamian należy znaleźć inną formę przyjemności: czytanie książki, spacer, kino, muzyka, warsztaty rozwoju osobistego czy inne.
• Jeśli uporczywa potrzeba korzystania z internetu nadał utrzymuje się, warto skorzystać z pomocy psychoterapeuty, ponieważ uzależnienie od internetu może być symptomem "głębszego" problemu życiowego. Wówczas psychoterapeuta może pomóc nam w uświadomieniu sobie prawdziwych przyczyn naszego uzależnienia.

Wygląda na to, że wszyscy powinniśmy przyjrzeć się krytycznym okiem temu, jak korzystamy z internetu i jak ważny jest on w naszym życiu. Nie jest to łatwe. Podobnie jak alkoholicy czy narkomani lekceważą zagrożenia, jakie może przynieść im uzależnienie, tak "internetoholicy" minimalizują problem, z jakim mają do czynienia. Skutki uzależnienia prędzej zostaną dostrzeżone przez otoczenie niż przez samych poszkodowanych.

...........................................................................................................................................

   « powrót


stronę odwiedziło 857215
copyright © 2007 LICHEŃSKIE CENTRUM POMOCY powered by ARTplus